• lv
  • en

Latvijas Republikas Uzņēmumu Reģistrs

  • UR

Uzsākam pāreju no latvija.gov.lv uz Uzņēmumu reģistra pakalpojumu portālu

Digitālās transformācijas procesā, veicot reģistrācijas pakalpojumu modernizāciju un pārrobežu pieejamības nodrošināšanu, Uzņēmumu reģistrs uzsāk pāreju no valsts pārvaldes pakalpojumu portāla latvija.gov.lv  uz Uzņēmumu reģistra pakalpojumu portālu registrs.ur.gov.lv. Reģistra e-pakalpojumi vietnē latvija.gov.lv būs pieejami līdz š.g. 30. jūnijam.

Aicinām klientus, kuriem reģistrācijas pakalpojums – piemēram, reģistrēt SIA vai biedrības dibināšanu, valdes maiņu, juridiskās adreses maiņu utt. – līdz šim bija pieejams vietnē latvija.gov.lv kā e-pakalpojums  EP119 “Reģistrācija Uzņēmumu reģistra vestajos reģistros”, turpmāk reģistrācijas pieteikumus un dokumentus iesniegt reģistrācijas pakalpojumu portālā registrs.ur.gov.lv.

Salīdzinot ar EP119, Uzņēmumu reģistra pakalpojumu portālā jau šobrīd pieejami jauninājumi –  dokumentu parakstīšana tiešsaistes formā, iespēja pieteikuma autoram pārsūtīt parakstīšanas saiti trešajai personai, pakalpojumu apmaksa tiešsaistes formā un iespēja pieteikuma autoram pārsūtīt apmaksas saiti trešajai personai. Turpmāko mēnešu laikā plānots pakāpeniski ieviest dokumentu ģenerēšanu standarta gadījumos pie standarta situācijām.  

Jaunā reģistrācijas pakalpojuma risinājumu Uzņēmumu reģistrs veido modulāru un atvērtu trešo pušu pakalpojumu attīstītājiem. Tas dos iespēju nākotnē citu sistēmu/platformu turētājiem integrēt reģistrācijas pakalpojumu savos risinājumos un veidot jaunus lietotājorientētus – atbilstoši klienta dzīves situācijai – pakalpojumus. Uzņēmumu reģistrs virzās uz to, lai klients  nejustu, ka saņem valsts iestādes – Uzņēmumu reģistra – pakalpojumu, jo pakalpojums būs integrēts cita pakalpojumu sniedzēja platformā, piemēram, bankas e-pakalpojumā.

Ienākt pakalpojumu portālā iespējams, izmantojot vienu no diviem Latvijas valsts koplietošanas risinājumiem – e-paraksta moduli, ko uztur Latvijas valsts radio un televīzijas centrs (turpmāk - LVRTC), un latvija.gov.lv autentifikācijas moduli, ko uztur Valsts reģionālās attīstības aģentūra (VRAA) un kas sevī ietver vairākus rīkus, tostarp gan Latvijas kvalificēto e-parakstu, gan vairāku Eiropas Savienības valstu kvalificētos e-parakstus. Ja Reģistra klients ir no ES dalībvalsts, ko VRAA iekļāvis autentifikācijas modulī, klients var izmantot attiecīgās valsts izsniegto kvalificēto e-parakstu, bet, ja klients ir tādas ES dalībvalsts rezidents, kura vēl nav pievienojusies eIDAS regulai (kvalificēts e-paraksts) vai kuras kvalificētie rīki vēl nav iekļauti VRAA koplietošanas risinājumā, vai klients ir ES nerezidents, tad ārvalstnieks portālā autentificēties nevar.  Tādā gadījumā viņam nepieciešams, kļūt par Latvijas rezidentu - iegūt Latvijas personas kodu un secīgi e-parakstu.

Portālā nodrošināta arī dokumentu parakstīšana tiešsaistē, e-pakalpojuma izpildes gaitā, kā arī iespēja e-pastā dalīties ar saiti uz pieteikumu dokumentu parakstīšanai ar citām personām. Dokumentus tiešsaistē ir iespējams parakstīt ar Latvijā izsniegtu drošu elektronisko parakstu izmantojot viedkartes e-parakstu (eParaksts, eID) vai eParaksts mobile. Ja lietotājam nav pieejami minētie rīki, tad dokumenti elektroniski jāparaksta ārpus portāla. Savukārt valsts nodevas apmaksu turpmāk iespējams veikt pakalpojumu portālā registrs.ur.gov.lv pēc pieteikuma sagatavošanas saskaņā ar aprēķināto maksu. Veicot maksājumus ārpus portāla, reģistrācijas pakalpojums tiešsaistē nebūs pieejams.

Iestādes digitālā transformācija un stratēģijas ieviešana notiek pa soļiem. Tā turpināsies līdz 2026. gadam visos – pakalpojumu, procesu un darbinieku – līmeņos. Stratēģijas sirds ir esošo, pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados būvēto IT sistēmu nomaiņa uz mūsdienīgiem risinājumiem, jo tas secīgi ļaus uzlabot IT sistēmu darbības nepārtrauktību jeb pakalpojumu pieejamību un veidot jaunus klientorientētus e-pakalpojumus. Jaunā pakalpojumu portāla izbūve atrisinās arī ārēju nepieciešamību - Digitalizācijas direktīva Reģistram prasa apkalpot visu Eiropas Savienības (turpmāk – ES) dalībvalstu klientus e-vidē pēc vienotiem ES standartiem. 

“Liels izaicinājums ir mainīt IT sistēmas, nepārtraucot pakalpojumu pieejamību Latvijā un starptautiski, jeb, tēlaini runājot, lidojuma laikā mainīt lidmašīnas dzinēju. Liels paldies klientiem – uzņēmējiem un arī NVO sektoram – par pacietību un, lai gan reizēm asu un sāpīgu, bet kopumā patiesu kritiku, un atbalstu Reģistra digitālajā transformācijā,” atzīst Uzņēmumu reģistra galvenā valsts notāra pienākumu izpildītājs Sandis Karelis.

Pakalpojumu portāls joprojām ir beta versijā, kas nozīmē – tas darbojas, ir pieejams klientiem, bet paralēli turpinās darbs pie portāla attīstības, tostarp lietojamības uzlabošanas un jaunu funkcionalitāšu jeb iespēju ieviešanas.

Gadījumā, ja klientam pieteikuma iesniegšanas brīdī pakalpojumu portālā rodas tehniskas ķibeles, tad aicinām ziņot par kļūdu, izmantojot portāla speciālo sadaļu lapas kājenē “Ziņot par kļūdu”, vai kā alternatīvu līdz š.g. 30 jūnijam izmantot latvija.gov.lv e-pakalpojumu.

Savukārt tie reģistrācijas pakalpojumu pieteikumi, kas līdz šim bija jāiesniedz e-pastā pasts@ur.gov.lv (piemēram, par reorganizāciju),  arī turpmāk nemainīgi jāiesniedz, sūtot pieteikumu e-pastā.

Reģistrācijas pieteikuma un dokumentu iesniegšanas kanālu (e-pakalpojums vai e-pasts) iespējams noskaidrot Uzņēmumu reģistra tīmekļvietnē - pakalpojumu detalizētajā sarakstā ur.gov.lv/lv/kontakti/ka-iesniegt-dokumentus-elektroniski/, kā arī paralēli tiks aktualizēta informācija pie katra reģistrācijas pakalpojuma apraksta ur.gov.lv > Reģistrē > Uzņēmumu vai komersantu/Organizāciju > SIA/biedrība u.c. > solis “Iesniedz dokumentus”.

Jaunais pakalpojumu portāls pašlaik neietekmē Uzņēmumu reģistra citus e-pakalpojumus, tie pieejami līdzšinējos kanālos - informāciju joprojām var saņemt informācijas tīmekļvietnē info.ur.gov.lv, Latvijas Atvērto datu portālā, Eiropas tiesiskuma portālā un pakalpojumā “sistēma sistēmā” valsts informācijas sistēmu savietotājā (API), iesniegt pieteikumu komercķīlas reģistrēšanai komercķīlu reģistrā joprojām var vietnē komerckila.ur.gov.lv, maksātnespējas reģistrs joprojām pieejams vietnē maksatnespeja.ur.gov.lv. Nākotnē plānots visus tematiski atšķirīgos Uzņēmumu reģistra Latvijas e-pakalpojumus apvienot vienā vietnē. Pakalpojumu apraksti un cita būtiska informācija ir pieejama tīmekļvietnē ur.gov.lv 

Ja ziņu lasāt e-pastā, attēlu varat redzēt, apmeklējot Uzņēmuma reģistra tīmekļvietni (uzklikšķinot uz jaunuma nosaukuma).