Personāls
@topicalityPage.ContentPart.HeaderText
Personāla apmierinātība ar attālināto darbu
Kad 2020. gada martā valdība izsludināja ārkārtējo situāciju dēļ Covid-19 un aicināja visus strādāt no mājām, Reģistrs slēdza klientu apkalpošanas zāli, un personāls, izņemot tos nodarbinātos, kuru darba specifika arī pie attālinātu pakalpojumu sniegšanas neļauj strādāt no mājām (piemēram, nodarbinātie, kuri saņem pasta sūtījumus vai veic papīra dokumentu nosūtīšanu klientiem, nodarbinātie, kuri skenē klientu iesniegtos papīra dokumentus, lai dokuments tālāk virzītos kā e-dokuments un iestādei nebūtu jātērē resursi divu – papīra un elektroniskās – lietvedības sistēmu uzturēšanai, nodarbinātie Arhīva nodaļā u.tml.), bija spiests strauji pāriet uz attālinātu darbu. Tobrīd situācija atklāja, ka iestāde kopumā ir gatava attālinātam darbam, ņemot vērā agrākos gados izveidoto elektronisko dokumentu aprites sistēmu, dokumentu elektronisku parakstīšanu u.tml. Sapulces no kabinetiem tika pārceltas uz e-vidi, kā rezultātā visi nodarbinātie līdzās ierastajiem darba pienākumiem bija spiesti praksē apgūt jaunas e-prasmes.
2020. gads apliecināja, ka digitālā transformācija un paradumu maiņa iestādē notiek ne tikai attiecībā uz klientu apkalpošanu, bet arī iestādes iekšienē – arvien vairāk nodarbināto jūtas komfortabli, strādājot attālināti.
2021. gada septembra aptaujā tika noskaidrots, ka, salīdzinot ar 2020. gada aptaujas rezultātiem, 2021. gadā par aptuveni 10% ir palielinājies – no 14,6% uz 25,8% – to nodarbināto skaits, kuri vēlas strādāt tikai attālināti, iepriekšējā gada līmenī – no 14,6% uz 15,1% – saglabājies to nodarbināto skaits, kuri vēlas darba pienākumus veikt birojā, un samazinājies par 11,7% – no 70,8% uz 59,1% – to nodarbināto skaits, kuri vēlas darba pienākumus veikt gan birojā, gan attālināti.
Reģistrs plāno, ka darbinieki kā šobrīd, tā nākotnē varēs būt elastīgi, tas ir, varēs strādāt gan attālināti, gan birojā. Minētais prasa investīcijas gan darba tehnikā, gan darba vidē. Taču pozitīvais iespaids ir elastība personāla piesaistē, kas savukārt atstāj pozitīvu ietekmi uz pakalpojumu kvalitāti un nepārtrauktību. Un tas apliecina, ka arī iekšēji notiek digitālā transformācija, jo nodarbinātie paši ir gatavi strādāt digitālā vidē, nevis tikai prasīt to no klienta.
Amatu sadalījums
Uz pārskata perioda beigām Reģistrā bija 177 amatu vienības. 134 - nodarbināto liels personāls nodrošināja Reģistra pamatfunkcijas, bet 43 - atbalsta funkcijas.
2021. gada 31. decembrī Reģistrā bija 92 valsts civildienesta ierēdņu amatu vietas un 85 darbinieku amatu vietas.
Nodarbināto sadalījums pa vecuma grupām
Nodarbināto skaits vecumu grupā līdz 30 gadiem - 19%.Vislielākais skaits nodarbināto ir vecumu grupā no 31 gada līdz 40 gadiem - 42% no visiem nodarbinātajiem. Nodarbinātie, kuri ir vecuma grupā no 41 gada līdz 50 gadiem, ir 23%. 14% nodarbināto ir vecuma grupā no 51 gada līdz 60 gadiem. Savukārt nodarbinātie vecumā grupā vecāki par 60 gadiem ir 2%.
Nodarbināto darba stāžs iestādē
Nodarbināto izglītība un kvalifikācijas celšana
Augstākā izglītība ir 80% no visiem Reģistra nodarbinātajiem.
Reģistrā 62% nodarbinātie ir ieguvuši juridisko augstāko izglītību, savukārt pārējie 38% ir ieguvuši augstāko izglītību dažādās nozarēs, tai skaitā – ekonomikā, uzņēmējdarbības vadībā, sabiedriskajās attiecībās, psiholoģijā u.c.
Lai kvalitatīvi varētu veikt Reģistram uzticētās funkcijas, Reģistra viens no svarīgiem personāla vadības procesiem ir nodrošināt nodarbināto kvalifikācijas celšanu un uzturēšanu.
2021. gadā nodarbinātie piedalījās vairākos apmācību kursos, piemēram, kā “Interešu konflikts”, “Time Mentor”, “Digitālie vēstneši, “Sarežģītie” klienti”, nodaļu vadītāji - apmācībās “Vadītprasmes rīki”, kā arī apmācībās par personu datu aizsardzību, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas risku identificēšanu un mazināšanu.
Reģistra nodarbinātie 2021. gadā arī izmantoja iespējas noklausīties bezmaksas vebinārus un bezmaksas apmācības, ko rīkoja gan Valsts administrācijas skola, gan citas organizācijas.
Lai nodrošinātu nodarbināto kvalifikācijas celšanu un uzturēšanu, Reģistrā regulāri tika veiktas arī iekšējās mācības.
Personāla kustība
2021. gada 1. janvārī līdz gada beigām Reģistrā bija 177 amata vietas.
Reģistrā 2021. gadā tika nodibinātas darba tiesiskās/valsts civildienesta attiecības ar 26 nodarbinātajiem un pārtrauktas darba tiesiskās/valsts civildienesta attiecības ar 30 nodarbinātajiem. Personāla mainība 2021. gadā bija 17%.